Kuba – kompleksowo

Kuba 14
Wycieczka 16 dni Termin: 2019-10-05
Hawana, Kuba Kuba Pilot polskojęzyczny
 • Zwiedzisz całą wyspę od Havany i Vinales po Santiago de Cuba
 • Poznasz wyspę od podszewki, a nie przez pryzmat kompleksów hotelowych
 • Poznasz radosnych mieszkańców wyspy
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Na koniec wyprawy odpoczniesz w hotelu all-inclusive przy rajskich plażach

Wyobraź sobie miejsce, gdzie po ulicach jeżdżą amerykańskie samochody z lat 50-tych, gdzie z okien rozbrzmiewa salsa, gdzie oprócz perełek w postaci kolonialnych miast znajdziesz także tropikalną dżunglę, gdzie kilometrami ciągną się plantacje kawy i tytoniu, gdzie w cieniu palm możesz wypocząć na bajecznych plażach popijając mojito…

A jeśli powiemy Ci, że ten raj istnieje naprawdę i możesz go zobaczyć, dotknąć, skosztować i nie musisz pozostawać tylko przy marzeniach?

Tak, to wszystko i o wiele więcej znajdziesz na Kubie. Zapraszamy więc na wyprawę na tę magiczną wyspę, którą możesz poznać razem z nami.

Jedziemy? Vamos!!!

PROGRAM:

Dzień 1

Wylot z Polski (z jedną lub dwoma przesiadkami). Przylot do Havany późnym wieczorem/w nocy. Transfer na nocleg. Nocleg w Havanie.

Dzień 2

HAVANA

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Kuby – Havany. Już pierwszy dzień na Kubie pozwoli nam zasmakować lokalnego klimatu, przespacerujemy się wąskimi uliczkami starego miasta, odwiedzimy kościół San Francisco, targowisko San Jose pełne lokalnego rękodzieła, a także dotrzemy do Capitolu zbudowanego na kształt starszego brata z USA. Odwiedzimy słynne kubańskie Muzeum Rumu, gdzie dowiemy się nieco na temat produkcji tego trunku i zobaczymy twierdzę El Morro – jedną z najstarszych twierdz na Karaibach z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Havanę i okolicę. Późnym popołudniem wreszcie udamy się na przejażdżkę po mieście starymi amerykańskimi samochodami. Nocleg w Havanie.

Dzień 3

HAVANA

Po kubańskim śniadaniu czas na dalsze zwiedzanie miasta. Tym razem ruszymy szlakiem Ernesta Hemingwaya – znakomitego amerykańskiego pisarza i dziennikarza, który szczególnie upodobał sobie Kubę doskonale odnajdując się w kubańskiej, luźnej atmosferze. Na początek odwiedzimy jego posiadłość ze słynną biblioteczką autora, a następnie pospacerujemy po placu nazwanym jego imieniem. Zatrzymamy się też w restauracji w której Hemingway miał zwyczaj jadać lunch. Wieczorem spróbujemy ubóstwianego przez poetę (i opisanego w kilku jego powieściach) drinka Daiquiri przygotowywanego na bazie rumu z dodatkiem syropu cukrowego i soku z limetki. Nocleg w Havanie.

Dzień 4

HAVANA – VINALES

Tego dnia pojedziemy eksplorować zachodnią część wyspy, do regionu pełnego plantacji kawy i tytoniu. Najpierw dotrzemy na plantację tytoniu w prowincji Pinar del Rio, gdzie zapoznamy się z tajnikami skręcania cygar. Następnie udamy się malowniczego Vinales, gdzie zobaczymy niezwykłe pejzaże z Doliną Vinales w tle. Na koniec udamy się do La Cueva del Indio, czyli jaskini przez którą przepływa podziemna rzeka – niesamowite widoki gwarantowane. Nocleg w Vinales.

Dzień 5

VINALES – CIENFUEGOS – TRINIDAD

Po śniadaniu ruszamy w stronę Trinidadu. Najpierw jednak zatrzymamy się na zwiedzanie tzw. Perły Południa, czyli Cienfuegos. Miasto słynie z kolonialnej francuskiej zabudowy, więc będzie okazja pospacerować wśród eleganckich budowli pochodzących już z XIX wieku. Cienfuegos znane jest też z najdłuższej alei w kraju i jednego z najbardziej charakterystycznych budynków na Kubie – Pallacio de Valle. Budowla ta uchodzi za symbol miasta i zbudowana została przez inżynierów i rzemieślników w różnych części świata (z Maroko, Francji, Włoch) na zlecenie jednego z najbogatszych Kubańczyków. Na koniec dnia dotrzemy do perełki wśród kolonialnych miast Kuby – Trinidadu. Odpoczynek po podróży, czas wolny. Nocleg w Trinidadzie.

Dzień 6

TRINIDAD i okolice

Po pysznym, kubańskim śniadaniu zwiedzanie Triniadu i okolic. Trinidad założono około 1514 roku, a od 1998 wraz z pobliską Doliną Cukrowni obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie rozkwitu w dolinie działało jednocześnie kilkadziesiąt zakładów produkujących cukier, jednak obecnie większość z nich nie jest już wykorzystywana do produkcji.  Na początek zobaczymy znajdującą się w okolicach Trinidadu niesamowitą posiadłość Manaca Iznaga i słynną 43 metrową wieżę, z której rządcy nadzorowali pracę niewolników na plantacjach. Następnie wrócimy do miasta i odwiedzimy słynne Museo Romantico wzniesione już w 1740 roku do którego od wieków sprowadzano najpiękniejsze meble, kryształy czy porcelanę z pałaców z całej Kuby. Ale to nie wszystko, bo znajdujące się wewnątrz oryginalne drewniane sufity, kolorowe ornamenty ścienne i przepiękne, ręcznie malowane kafle zachwycą każdego. Zajrzymy też do baru Canchánchara, gdzie będziemy mogli skosztować  pysznego kubańskiego drinka przygotowywanego między innymi na bazie brandy, miodu i cytryny. Przed snem przespacerujemy się po mieście, wchłaniając jego niesamowity klimat. Być może zatrzymamy się na dłużej, by nie tylko podziwiać tańczących salsę na starówce, ale może i my nauczymy się tego tańca? Nocleg w Trinidadzie.

Dzień 7

TRINIDAD – PARK TOPES DE COLLANTES – TRINIDAD

Po śniadaniu ruszymy do jednego z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na całej Kubie – parku Topes de Collantes. Pospacerujemy wśród egzotycznej roślinności, miniemy tajemnicze jaskinie i podziwiać będziemy przepiękne wodospady. Z pewnością uda nam się usłyszeć (a może i zobaczyć) zamieszkujące to miejsce ptaki, między innymi unikatowe kolibry czy tocororo czyli narodowego ptaka Kuby. Nocleg w Trinidadzie.

Dzień 8

TRINIDAD – CAMAGUEY

Po śniadaniu wyruszamy do Camaguey – trzeciego co do wielkości kubańskiego miasteczka. Najpierw jednak zatrzymamy się, aby zobaczyć niesamowity wodospad El Nicho ukryty wśród tropikalnej roślinności. Niesamowite widoki gwarantowane. Przyjazd do Camaguey. Ta kolonialna perełka różni się nieco od swoich sąsiadów. Czym? Uliczkami, które są tak poplątane, że nawet mieszkańcom często przyjdzie się tutaj zgubić. A wszystko dlatego, że miasto było bardzo często napadane przez piratów. Kręte uliczki miały utrudnić grabieżcom odnalezienie się w mieście. Jeśli czas pozwoli to przed snem pospacerujemy po mieście. Nocleg w Camaguey.

Dzień 9

CAMAGUEY – SANTIAGO DE CUBA

Po śniadaniu zwiedzanie Camaguey – miasteczka założonego już w 1515 roku pod nazwą Santa Maria del Puerto del Príncipe. Zabytkowe centrum Camaguey wpisano na listę światowego dziedzictwa  UNESCO, a pochodzące z przełomu XVII/XVIII wieku zabytki (między innymi katedra i wieża) robią niesamowite wrażenie. My pospacerujemy labiryntem wąskich uliczek, a przewodnik pokaże nam jak się nie zgubić! 🙂  Następnie ruszamy do Santiago de Cuba, drugiego pod względem wielkości miasta Kuby, zwanego także „stolicą muzyki”. I faktycznie tak jest, w Santiago aż roi się od ulicznych grajków, zewsząd dobiega nas muzyka. Klimat tego miasta trudno opisać, trzeba tam po prostu pojechać i dać się porwać muzyce. Nocleg w Santiago de Cuba.

Dzień 10

SANTIAGO DE CUBA – GRAN PIEDRA – SANTIAGO DE CUBA

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Santiago, przespacerujemy się uliczkami tego kolonialnego miasta, a także dotrzemy do Muzeum Piratów mieszczącego się w forcie del Moro San Pedro de la Roca. Później pojedziemy zobaczyć słynny monolit Gran Piedra. Olbrzymi kamień w pogórzu Sierra Maestra, zalicza się do największych na świecie. Na szczyt prowadzi 456 otoczonych lasem mglistym, paprociami i orchideami. Zdecydowanie warto wspiąć się na szczyt, niesamowity widok gwarantowany. Nocleg w Santiago de Cuba.

Dzień 11

SANTIAGO DE CUBA – SANCTI SPIRITUS

Przejazd z Santiago de Cuba do Sancti Spiritus (jednego z najstarszych miast całego kraju). Zwiedzanie. Pospacerujemy wąskimi, klimatycznymi, gwarnymi uliczkami i podejrzymy codzienne zajęcia mieszkańców. Warto odwiedzić znajdujące się tam muzeum i zobaczyć słynny kościół, którego początki sięgają już XVI wieku. Nocleg w Sancti Spiritus.

Dzień 12

SANCTI SPIRITUS – VARADERO

Po śniadaniu ruszamy do Varadero, gdzie czekać na nas będą rajskie plaże i lazurowe wody oceanu. Po przyjeździe czas wolny na odpoczynek i plażowanie. Nocleg w Varadero w hotelu all-inclusive.

Dzień 13

VARADERO

Czas wolny na odpoczynek i plażowanie. Nocleg w Varadero w hotelu all-inclusive.

Dzień 14

VARADERO

Czas wolny na odpoczynek i plażowanie. Nocleg w Varadero w hotelu all-inclusive.

Dzień 15

VARADERO – POŻEGNANIE

W zależności od godzin wylotu przejazd do Havany na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 16

Przylot do Polski.

 

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

TerminCENA (4-8 osób)CENA (9-12 osób)
05.10-20.10.2019

PROMOCJA

13770 PLN

12970 PLN

12470 PLN

11670 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (5000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.
  Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Havana-Warszawa to ok. 3300 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 3300 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Havana-Warszawa (do kwoty 3300 PLN)
 • 14 noclegów zgodnie z programem: 11 noclegów w casas particulares, 3 noclegi w hotelu all-inclusive
 • Wyżywienie: śniadania podczas całego pobytu, w Varadero all-inclusive
 • Transport klimatyzowanym minivanem/busem zgodnie z programem
 • Wizę wjazdową
 • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika (podczas części objazdowej)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Obiadokolacji (oprócz dni all inclusive) (ok. 8-13 EUR/os./dzień)
 • Dla chętnych dopłata do gwarancji pokoju 1-os. – 1370 PLN

ZAKWATEROWANIE
Noclegi w casas particulares czyli pokojach przystosowanych dla turystów. Pokoje 2-osobowe z łazienkami. Wybraliśmy noclegi u Kubańczyków przede wszystkim po to, aby znaleźć się jak najbliżej mieszkańców i ich codzienności. Poza tym kubańskie śniadanie ze świeżo wyciskanym sokiem z tropikalnych owoców nigdzie nie smakuje tak dobrze. Na koniec naszego pobytu na Kubie pokusiliśmy się o hotel all inclusive przy rajskich plażach Varadero. Po trudach zwiedzania należy się nam odrobina luksusu. (dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1370 PLN).

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy) oraz Karty Turysty. Nasze biuro zajmie się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.

POGODA
Kuba leży w klimacie tropikalnym. Najlepszym terminem na odwiedziny wyspy jest okres od listopada do maja (panująca wtedy pora sucha zapewnia nam średnie temperatury 23-26 stopni Celsjusza). W pozostałym okresie temperatury są nieco wyższe i częściej padają deszcze, jednak nie przeszkadzają one w czerpaniu radości z podróży, bo trwają zaledwie kilka minut. Praktycznie więc cały rok jest dobry, by wyjechać na Kubę.

CZAS
-5 godzin w stosunku do czasu letniego w Polsce, – 6 godzin w stosunku do czasu zimowego w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język hiszpański. Z niektórymi młodymi można też próbować dogadać się po angielsku.

RELIGIA
Większość mieszkańców Kuby to katolicy, jednak oficjalnie państwo jest świeckie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny różnią się w zależności od regionu i miasta. Najogólniej mówiąc, ceny są porównywalne do cen w Polsce. Należy się jednak liczyć z tym, że za obiad w pueblo, czyli tam gdzie jadają lokalsi zapłacimy około 30 PLN, a za podobny obiad w restauracji przy plaży około 80 PLN.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Na Kubie funkcjonują dwie waluty: CUC – peso wymienialne oraz CUP – peso nacjonalne. Turyści za większość usług (noclegi, restauracje) płacą w CUC. W CUP możemy opłacić drobne przekąski z przydrożnych budek. Na miejsce bierzemy ze sobą EURO i wymieniamy na lokalną walutę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu nie jest niestety powszechny i praktycznie oprócz większych hoteli nie znajdziemy Wi-Fi. W większych miastach znajdziemy kafejki internetowe, ale ceny są stosunkowo wysokie.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z lokalnych kart SIM.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Gniazdka wg standardu amerykańskiego, więc nasze wtyczki wymagają użycia przejściówek. Można je kupić przez internet koszt około 2-5 zł.

RUCH DROGOWY
Kubańczycy dość swobodnie podchodzą do przepisów drogowych. Jako typowi macho podobnie zachowują się drogach. Należy więc nastawić się na brawurową jazdę i częste klaksony. Przechodząc przez jezdnie należy zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w cierpliwość.

ETYKIETA/ZWYCZAJE
Społeczeństwo kubańskie wyznaje kult macho, dlatego szczególnie kobiety powinny wykazać sporą cierpliwość do licznych zaczepek i tzw. „sykania”, które jest tutaj wyrazem uznania. Trzeba też przywyknąć do tego, że kobiety mają tam nadal mało do gadania. Kubańczycy są bardzo gościnni i mimo niezbyt wysokiego standardu życia i braku dostępu do niektórych produktów kipią wręcz radością życia. Ich codzienności nieodłącznie towarzyszy muzyka, która wylewa się z każdego okna i taniec, któremu oddaje się każdy od najmłodszych lat.

BEZPIECZEŃSTWO
Kuba jest krajem bezpiecznym. Wyspa żyje z turystyki, więc mieszkańcy starają się aby turyści czuli się tam dobrze. Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa należy zawsze zachować.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kubę nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w repelenty na owady tropikalne.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– lekka letnia odzież najlepiej z naturalnych materiałów
– świetnie sprawdza się wodoodporna torba, do której w razie nagłej ulewy można schować sprzęt fotograficzny i pieniądze,
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania parków narodowych i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic
– „coś na wieczór” – elegantsza garderoba przyda się na wieczorne wyjścia

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– kawa
– rum
– cygara
– instrumenty muzyczne (od bębenków, różnego typu grzechotek po gitary)
– obrazy lokalnych artystów

OPIS TRANSPORTU
Transport wynajętym, komfortowym minivanem/busem z klimatyzacją zgodnie z programem.

Napisz recenzję

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacja: tel. 12 444 72 25
Cena: 13770 zł Od 13770 zł / osoba

( Proszę wybrać datę przed wyborem ilości osób )

Out of stock

× 13770 zł = 13770 zł

Exceed the maximum number of people for this tour. The number of seats available is 10

ALBO

Wypełnij poniższy formularz aby skontaktować się w sprawie tej wycieczki
Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Globzon Travel spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Szlak 65/602, 31-153 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 676-256-65-65, e-mail: biuro@globzon.travel.pl.Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.